Søg

Søg efter medarbejder:

SOS
Centrovice.dk  →  Landbrug  →  Nyheder  →  Nyt fra bestyrelsen – uge 47 – 2018

Nyt fra bestyrelsen – uge 47 – 2018

Kære Medlemmer

Kartoffelmelsfabrik – nyt selskab stiftet

Så blev projekt kartoffelmelsfabrik skudt i gang! Den 13. november blev der stiftet et selskab med 47 anpartshavere, som skal undersøge mulighederne for at etablere en kartoffelmelsfabrik på Fyn. Det er en rigtig god følelse at være med til at skabe noget nyt – noget med værdi – for vores landmænd på Fyn. Efter dannelsen af det nye selskab er der flere, der har ytret ønske om at komme med. Det vil bestyrelsen i K & H Fyn se positivt på, og de vil orientere om mulighederne i nærmeste fremtid.

Seniorklubber – et stort aktiv

Rundt om på Fyn har landbruget seniorklubber for mennesker, der er ude af landbruget eller på vej dertil. Det er et stort aktiv for landbruget at have sådanne ”støtteforeninger”. Mennesker, der ud over det sociale liv i klubben, også har lyst til at hjælpe til ved forskellige aktiviteter, f.eks. være guider for skolebørn på Dyrskuet. Vi kan kun opfordre til, at man melder sig ind i en seniorklub og deltager i de spændende arrangementer, klubberne afholder. De kan være både oplysende og sociale.

Delegeretmøde – tak for opbakningen

I uge 45 var der delegeretmøde i Herning, hvor Centrovice havde 23 delegerede med. Vi havde også inviteret de fynske borgmestre til at være gæster den første dag. Det takkede Søren Steen Andersen og Morten Andersen ja til. Der var dog flere borgmestre, der gerne ville med, men ikke kunne få kalenderen til at gå op.

Stemningen var god på delegeretmødet – bedre end forventet kan man sige. Den fælles stolthed over vores erhverv og den politiske bevågenhed med 4 ministre på talerstolen gav et løft. Man mærker dog også, at det ikke er smult vande, vi bevæger os i for tiden. Der ligger flere storme og lurer i horisonten.  Vandplaner, der skal udmøntes de kommende 2 år, en svinesektor, der ser ind i meget hårde måneder indtjenings- og likviditetsmæssigt for bare at nævne nogle få meget mørke skyer.

I tiden op til delegeretmødet var der valgkamp omkring viceformandsposten i L & F. Jeg var meget glad for den opbakning, jeg fik fra Centrovice’ bestyrelse samt andre fynske og danske landmænd. Jeg havde stærkt følgeskab rundt til møderne af bestyrelsen i Centrovice, samt nogle stærke stiller taler. Som bekendt rakte det ikke til at vinde valget, men dog til at genvinde pladsen i primærbestyrelsen som fritvalgt. Tak til alle der gjorde en indsats for at synliggøre mit kandidatur, bakkede op og deltog i dette og hint.

Foreningens dag aflyst

Det lykkedes desværre ikke at få nok tilmeldinger til vores medlemstilbud Foreningens dag tidligere i november. Den erfaring tager vi med i bestyrelsen og bruger den fremadrettet, når vi skal tage beslutninger om, hvordan vi kan gøre noget for medlemmerne. De eksterne indlæg, som var på programmet for dagen, forsøger vi at passe ind ved nogle aftenmøder i det kommende år.

Dyrskuet  med nye tiltag – måske en julegaveidé

Vores nye dyrskuechef, Alex Nielsen, er kommet godt i gang på posten. Der sættes nye ting i gang og samles op på eksisterende tiltag. Vi åbner for billetsalg her op mod jul. Der tænkes i familiebilletter, som kan krydres med tilkøb af en madkurv fra fødevareudstillerne. Det var en oplagt julegaveidé til medarbejderne i landbruget, kan jeg lige bemærke…

Slutteligt håber vi på godt vejr til at færdiggøre markarbejdet for 2018, samt en positiv prisudvikling for vores produkter – der er lidt lys forude…

På bestyrelsens vegne

 

 

 

 

Torben Povlsen, formand

 

 

 

 

 

 

Nyhedsbreve fra Centrovice

Vi udgiver flere nyhedsbreve med forskelligt indhold. Få nyhederne serveret nemt og bekvemt. Enkelt at tilmelde og afmelde.

Gå til nyhedsbreve