Søg

Søg efter medarbejder:

Centrovice.dk  →  Erhverv  →  Nyheder  →  Betaler du for meget i sygedagpengeforsikring?

Betaler du for meget i sygedagpengeforsikring?

Har du har tegnet en frivillig sygdagpengeforsikring for dine medarbejdere, beregnes forsikringspræmien ud fra din virksomhedens samlede lønsum. Men har du medarbejdere i fleksjob, jobtræning med løntilskud – eller medarbejdere med hvem du har indgået aftale efter lovens §56 – §58 – kan du få fradrag for den andel af lønsummen, som deres løn udgør. Du skal altså ikke betale 0,79 % af lønsummen for følgende:

  • personer i fleksjob
  • personer ansat i jobtræning med løntilskud
  • personer med hvem arbejdsgiveren har indgået aftale efter lovens §56 – §58

For at få fradrag i lønsummen skal dokumentation for ovenstående (f.eks. en fleksjobaftale underskrevet af kommunen) være Udbetaling Danmark i hænde senest 1. september efter forsikringsårets udløb. Oplysninger skal være dokumenteret af SKAT, kommunen eller lignende.

  • Nyhedsbreve

    Vi udgiver flere nyhedsbreve med forskelligt indhold. Få nyhederne serveret nemt og bekvemt.

    Enkelt at tilmelde og afmelde.

    Læs mere her

Nyhedsbreve fra Centrovice

Vi udgiver flere nyhedsbreve med forskelligt indhold. Få nyhederne serveret nemt og bekvemt. Enkelt at tilmelde og afmelde.

Gå til nyhedsbreve